Wargaming forum - Fantasy - 40K - FoW - Infinity - Warmahordes

HomeFAQRegisterLog in

Share | 

Skidanje boja sa metalnih modela

Go down 
AuthorMessage
Vorheart
Spammer

PostSubject: Skidanje boja sa metalnih modela   Sat Oct 01, 2011 1:49 am

Obzirom da ne nadjoh topic nigdje, evo danasnjeg iskustva skidanja boje sa mojih starih pathfindera. Nije mi se svidjala na njima boja (katastrofa su bili tbh) pa reko idem napravit novu shemu. Do sada su imali Dark green ink, Royal blue, Golden Yellow, Goblin Green i Graveyard Earth na sebi, sve skupa oko 2 sloja u prosjeku, a sve to na Skull White undercoatu.
Nije bilo lakirano, samo inking po povrsini, ali je boja itekako stara (godinamaaaa...) plus talozi masnoce i prasine od stajanja u nehumanim uvjetima za figurice. Problem je sto su svi greenstuffani za podlogu pa sam to htio sacuvati ako je moguce da ne moram ponavljati postupak.

Obzirom da je moj davni prethodni pokusaj razredjivacem zavrsio katastrofalno lose (otopio i plastiku i sve zivo i baze se razvukle u spagete po modelu), a ribanje i sapun su dali efekt ravan, skoro pa nula. Ajd skinulo se sa abrazivnom spuzvicom nesto po povrsini, ukljucujuci i detalje - katastrofa opet (note to self - ne koristit abrazivne povrsine u ciscenju figura od boje). Reko idem ovaj put vidjet sto ce na netu pisat. I mogu reci da nakon puno trazenja najbolja rjesenja imaju strane nazive i nemam pojma gdje da ih nabavim. So, sjetio sam se da djevojka skida lak s noktiju acetonom (koji pojede plastiku brze nego ju stignete spasiti), ali da je rekla da ima i skidac laka bez acetona. E sad, pogledao sam po netu nesto, ali trazenje nije dalo rezultata da je netko to koristio uspjesno na figurice bez da ih je unistio. Pa reko, idem ja probat na jednoj, ionako ce vald metal barem prezivjet.

So, otisao sam u DM i za tipa 13kn uzeo ovo:

Ovo je malo obicnog kucnog deterdzenta za pranje rublja. Ima par % izbjeljivaca (klor pretpostavljam) i sapun i sve ostalo sto sluzi ciscenju i odmascivanju. Stavite to u toliko tople vode koliko vam treba da potopite sve figurice. Onda uzmite ovu cetkicu koja je u mom slucaju izgledala kao zeleno sran..e i izribajte figurice jos jednom, ovaj put uz liberalnu primjenu otopine deterdzenta za pranje rublja. Ovaj postupak ce ne samo ocistiti cetkicu do novog stanja, vec ce i figurice tako izglancati da na njima nece ostati tragova prethodne boje.
E od svega ovaj zadnji dio malo omeksava plastiku (onaj odstranjivac laka nije), tako da koristite neki drugi manje agresivni sapun za plasticne dijelove. Za metal je ovo savrsena kombinacija.

Ocistio sam ih, osusio, i dobio ovo:

Zasto bas to, e pa zato jer je neka zena na forum.hr rekla da joj je taj najbolji od ovih bezacetonskih i da dobro skida sve lakove osim viseslojnog smedjeg. Kontao sam si da bi to trebalo bit dosta za moju primjenu. Problem je i dalje bio u tome sto nisam znao hoce li i taj bez acetona mozda reagirati s plastikom, a mozda i metalom?

Uglavnom, sasuo sam u tacnu malo tog skidaca laka i uzeo cetkicu i krenuo ribati po figurici. Par zakljucaka je odma izaslo na vidjelo:

1) Ebelin skida akrilne boje skoro pa instantly. Djeluje vec nakon par sekundi.
2) Boje se razvuku u neku sluzavu masu koja zatim oboja sve s cim dodje u kontakt - cetkicu, prste, figuricu gdje do tad nije bila pobojana, stol,... sve.
3) i ovo je bitno: PAPIRNATI RUCNICI SU VRLO KORISNI I TREBA IH UVIJEK IMATI UZ SEBE!!!
sad dolazimo do razloga:

4) Ovaj postupak je katastrofalno messy. Cetkica za zube koja prelazi preko figurice rasipa taj razredjivac POSVUDA. Ukljucujuci i po lakiranom drvenom stolu gdje te kapljice gotovo istog trenutka otapaju lak stola, i pri tome vezu sve drugo sto je trenutno u kontaktu sa stolom uz sebe - na primjer onaj papirnati rucnik koji sam spomenuo. Jos uvijek imam dijelove papirnatih rucnika ugradjene u stol, cak i nakon struganja stola nozem. -_-
OBAVEZNO STAVITI NETOPIVU PODLOGU NA MJESTO GDJE SE RADI!!! (ne plastike, ne lakirano, ne papir - keramika i metal su dobri)

5) Moze to bit bez acetona, ali i dalje ispusta velike kolicine toksicnih i smrdljivih isparenja. OBAVEZNO DOBRO VENTILIRATI PROSTOR!!!

6) Jesam spomenuo da su pare zapaljve? Tko ovo pokusa sa cigaretom medju zubima ostat ce bez obrva (ajde bar jedna prednost toga sto ne pusim).

7) nekim cudom plastika i green stuff nisu bili otopljeni ni oslabljeni za vrijeme koje mi je trebalo da skinem boju (minuta do dvije po modelu)

Rjesenje se na kraju pojavilo u obliku case. Izlio sam unutra 50ml tog skidaca laka za nokte, ubacio figuricu i cetkao ju unutra. Onda sam ju spicastim kljestima drzao u casi i ribao sa svih strana dok nisam svu boju skinuo. Vrlo brzo je otopina dobila zelenu boju (najvise nje je bilo na modelima) i postala mutna umjesto prozirna, ali i dalje je radila.
Problem je bio sto se ta tekucina gomilala unutar detalja na figurici pa nisam mogao vidjeti jesam dobro ocistio ili ne. Ne dajte da vas ovo smeta, vi samo ocetkajte koliko vam se cini da treba a poslije lako popravite ako je ipak nesto ostalo.

FIGURICE NAKON CETKANJA NEMOJTE STAVITI NA PAPIRNATI RUCNIK KOJI STOJI NA STOLU, MAKAR I VISESLOJNI!!!!
Posljedica je nekoliko komada rucnika zalijepljenih za stol -_-
Umjesto toga imajte neku tacnu ili tanjur, na njemu papirnati rucnik i tek na tome figurice koje se suse.

Samo sredstvo za skidanje laka brzo ispari (par minuta) tako da ubrzo mozete vidjeti da je po figuricama ostao lagani film boje i da se to u pukotinama i detaljima osusilo i zapelo.

E sad, dolazimo do drugog koraka!

Imho, ovako se stvarno nisu sjajili ni u blisteru. A sve sto vam treba je stara cetkica za zube i odstranjivac laka bez acetona, plus malo deterdzenta za zadnju fazu pranja.

Nadam se da ovo pomaze, javim jos kako se boja prima na ovako ociscene figurice, ali pretpostavljam da tu nece biti problema. Plasticne baze su ostale prakticki netaknute, iako se primjeti maaaala razina povrsinskog ostecenja od ribanja s cetkicom i deterdzentom, no to bi vec i tanki sloj undercoata rijesio pa se cini da nema problema.
Back to top Go down
Suvi Gavran
Gnevni Amon

PostSubject: Re: Skidanje boja sa metalnih modela   Sat Oct 01, 2011 9:11 am

Nice, dobro za znati za još jednu metodu. Lijepi rezultati. Wink

Inače, ja sam skidao sa uljem za kočnice pa možeš pogledati rezultate ovdje:

http://avalon.forumcroatian.com/t131-vampire-counts-kupanje

Nije tolko messy i nema problema s parama tolko (doduše ja sam radio na dvorištu, tak da ventilacije kolko hoćeš, a betonu i tak nije moglo biti ništa. Very Happy)

Još sam čuo da je Liquid Green jako dobar, al valjda ima samo jedna trgovina u cijeloj Hrvatskoj koja to dobavlja.

http://www.simplegreen.hr/

Skidanje boja sa metalnih modela
Back to top 
Page 1 of 1