Wargaming forum - Fantasy - 40K - FoW - Infinity - Warmahordes

HomeFAQRegisterLog in

Share | 

Pitanje oko primera

Go down 
AuthorMessage
Kalde
Kamen Spoticanja

PostSubject: Pitanje oko primera   Fri Nov 22, 2013 5:14 pm

Zezali smo se na poslu prije par mjeseci i bojali neke žabe iz igre Talisman:

Moja je zelena (bijeli primer), kolega je bojao crnu (crni primer), a siva je originalna iz kutije.

I tu me je kolega pitao pitanje na koje mu nisam znao odgovoriti - "Zašto je potrebno prime-ati figure crnom ili bijelom boju?".

Shvaćam zašto se to radi sa metalnim figurama, ali plastične ne bi trebale imati problema sa tim, barem kad su u pitanju foundation i coat boje. Ili sam propustio neki ključni detalj kojeg svi ostali znaju? scratch 

Gnevni Amon

PostSubject: Re: Pitanje oko primera   Fri Nov 22, 2013 6:49 pm

Nisam neki stručnjak, al evo mog dojma oko toga.

Kao prvo, mislim da sprej puno lakše pokriva površinu nego kist, jer tjera tu boju pod tlakom prema njoj. Boja se lakše zadržava na figuri, bez nanošenja više slojeva i ne bude prozirnosti. Osim toga i ravnomjernije pokriva. Puno ćeš lakše (i brže) basecoatati figuru sprejem nego kistom.

Basecoat (osnovni sloj boje, nanesen uglavnom sprejem) radi to da se boja koju nanosiš na figuru puno lakše prima na istu. Posebno ako je onako zrnasto naneseno sprejanjem, imam dojam da će još više pospješiti prijanjanje. I vjerojatno je teže skinuti nanešenu boju s basecoata nego s čiste plastike.

Kratko i jasno: Basecoat olakšava nanošenje kasnijih boja kistom, a njega samog je najlakše nanositi sprejem.

PostSubject: Re: Pitanje oko primera   Sat Nov 23, 2013 11:12 am

Suvi Gavran wrote:

Kratko i jasno: Basecoat olakšava nanošenje kasnijih boja kistom, a njega samog je najlakše nanositi sprejem.
to je to
Back to top Go down
mephetran
Certificirani lingvist

PostSubject: Re: Pitanje oko primera   Sat Nov 23, 2013 1:14 pm

a na pitanje zasto bijeli ili crni primer odgovor je da nijansa primera mora odgovarati bojama koje ces nanositi kasnije: crni primer prije tamnih boja (one ce ispast jos zagašenije), bijeli primer za svijetle boje (one ce ipast jos izrazenije). to je to.

Kamen Spoticanja

PostSubject: Re: Pitanje oko primera   Sat Nov 23, 2013 3:38 pm

Meph, to znam Smile

No primjetio sam da se kad sprejam boja hoće debelo natoložiti na figuru ako ne pazim.

Čak i ako je savršen nanos, nakon basecoata + boje, počinju se gubiti sitni (reljefni) detalji. Pa smo raspravljali o ideji direktno neke boje (koja pokriva) na minijaturu, bez primera. Samo me zanimalo postoji li neki određeni razlog. Tipa da boja otpadne nakon 2 partije ako nemaš primer ispod ili nešto slično...

Lepe su ti figure!

PostSubject: Re: Pitanje oko primera   Sat Nov 23, 2013 8:29 pm

airbrushem doslovno nista detalja se ne izgubi, kolko god bio debil i sprejao po istom mjestu. cak ni ja nisam uspio zasrat Razz
Back to top Go down
Sponsored content

PostSubject: Re: Pitanje oko primera   

Back to top Go down

Pitanje oko primera
Back to top 
Page 1 of 1