Wargaming forum - Fantasy - 40K - FoW - Infinity - Warmahordes

HomeFAQRegisterLog in

Share | 

Bonbe

View previous topic View next topic Go down 
Go to page : Previous  1, 2
AuthorMessage
daNba
Scotty Pippen

PostSubject: Re: Bonbe   Tue Jun 23, 2015 5:27 pm

Ne znam...meni je tu sve jasno napisano...

ako je u shootingu moze jedna po unitu (tocnije jedan model svoj shooting zamjeni za bacanje bombe)

ako je u CC-u (assault faza ako sam ja dobro shvatio) svaki model moze sve svoje napade zamjeniti za jedan sa bombom (koje je vec vrste ta bomba, jel, krak...melta...stavec)

Iranac
Matora Ojebina

PostSubject: Re: Bonbe   Tue Jun 23, 2015 5:57 pm

ja sam probao objasniti kako sam ja shvatio pravilo za bombe nakon sto sam ga procitao (poslije jos mrcvario net da vidim sto drugi kazu).
koliko sam skontao svi imaju bombe u CC-u.
imali su ih i u 6. ed., tako da to nije nista novo.
kad smo igrali, receno mi je da svas nest pise i da pravila nisu jasna, pa se igra jedna bomba... i ok, igrao sam tako.
no malo mi bilo cudno i glupo da 10+ orkova ne moze ubiti (ne moze ni woundati) jebeni drop pod u cc-u (ni ne mogu,jer su im granate S3), pa sam isao citati pravilo
kad malo razmislimo i marincima (tim super cuber nabrijanim likovima), treba 3 kruga da ga ubiju (bez special/heavy weapona)! jebeni obsec drop pod, koji je open top, imobiliziran, bez posade i s jednim gunom!!!

Uglavnom, nitko mi nije dao neko objasnjenje po kojem unit moze koristiti samo jednu granatu u cc-u.
Iz cega se to da zakljuciti? meni cak pravilo i ne djeluje nejasno.
jedini odgovor je bio Dinin: mi smo probali tako igrati, vidjeli da su prejake, jer je 5 taktikalaca ubilo predator i houserulali pravilo.
Mozda je OP da 5 taktikalaca ubije predator, no to ne znaci da pravilo nije takvo. a kako su oni dosli u prvom krugu iza predatora? drop podom? meni je to OP (opet).

ne tvrdim da sam u pravu,no koliko sam shvatio skoro svi ih tako koriste.

sto se tice houserulanja, nisam za to ni najmanje.
igramo 7 ed 40k-a? postoje pravila za to? zasto da sad svatko otkriva svoju toplu vodu? zato sto je nesto OP?
u tom slucaju mozemo GW-u preuzeti posao i pisati komunisticki warhammer, gdje su svi jednaki i nista nije OP.

ugl. kad sam otvorio topic htio sam uputiti na pravilo i cuti druga tumacenja, a to nitko nije napravio, vec se vice da je OP, da treba houserulati kojesta i druga sranja.

bit cu slobodan na agramu postaviti pitanje oko granata. valjda netko iz ETC svite zna kako se igraju.

nije mi cilj da igramo po mom, vec po pravilima, koliko god glupa bila.
Back to top Go down
Iranac
Matora Ojebina

PostSubject: Re: Bonbe   Tue Jun 23, 2015 6:07 pm

Fenris wrote:
Znači, ne bi igrao ni po pravilu za koje bi se svi složili da je bolje od starog?

Što se tiče charactera, i dalje je stvar našeg dogovora, jer nigdje u službenim pravilima ne piše da se ne smiju koristit. To šro su mnogi turnirski organizatori radili isto ne mjenja činjenicu.

1. NE! ne bi igrao, jer tako ne ucimo igrati igru koju cijeli svijet jednako igra,vec izmisljamo svoju.
pravimo 40k turnir? s kojim pravilima? svojim?
idemo na turnir negdje dalje i onda mulimo, jer nemamo pojma kako treba igrati?

2. special char. iz WHFB su bili stvar dogovora izmedju nas da ih necemo koristiti. nigdje u pravilima ne pise da se spec char moraju koristiti.
isto tako smo se mogli dogovoriti da nitko nece igrati monstere.
da usporedim sa bombama:
igramo sa spec char ali ovaj ne moze imati 4+ ward, vec 6+ jer je 4+ OP
to je mijenjanje pravila, jesi skuzio razliku ili da crtam?

mozemo se isto tako dogovoriti u 40k da nitko nece igrati spec char, flajere ili taktikalce... time ne houserulamo nista, jednostavno ne stavljas taj model u listu igotovo.

ali staviti model i zabraniti da koristi neko njegovo pravilo, je mijenjanje pravila igre(koja je, nazalost, daleko od savrsene, no mi smo je odlucili igrati)
Back to top Go down
mephetran
Certificirani lingvist

PostSubject: Re: Bonbe   Tue Jun 23, 2015 6:29 pm

daNba wrote:
Ne znam...meni je tu sve jasno napisano...

ako je u shootingu moze jedna po unitu (tocnije jedan model svoj shooting zamjeni za bacanje bombe)

ako je u CC-u (assault faza ako sam ja dobro shvatio) svaki model moze sve svoje napade zamjeniti za jedan sa bombom (koje je vec vrste ta bomba, jel, krak...melta...stavec)

stvar je u keywordovima....throw i clamp on...

Certificirani lingvist

PostSubject: Re: Bonbe   Tue Jun 23, 2015 6:38 pm

i naravno ovo

Some grenades can be used to make shooting attacks or attacks in the Fight sub-phase, albeit to different effect. Only one grenade (of any type) can be thrown by a unit per phase.

i da te zbuni jos vise, u cc se ne bacaju granate nego se spominje samo clamp on.

Matora Ojebina

PostSubject: Re: Bonbe   Tue Jun 23, 2015 6:49 pm

mephetran wrote:
i naravno ovo

Some grenades can be used to make shooting attacks or attacks in the Fight sub-phase, albeit to different effect. Only one grenade (of any type) can be thrown by a unit per phase.

i da te zbuni jos vise, u cc se ne bacaju granate nego se spominje samo clamp on.

ovo sto si boldao je zbunjujuce na prvu, jer se spominje bacanje jedne po fazi. naime ako se odnosi samo na shooting zasto to tako ne pise (one per shooting phase)?
stvar je da je u 6.ed pisalo bas to "one per shooting phase" i sto se desavalo?! ljudi su u overwatchu bacali vise od jedne granate, jer je pisalo da se odnosi samo na shooting.
u 7.ed su promijenili shooting u phase, ali stoji to bacanje, a u cc-u se ne moze bacati nego se iste lijepe.

phase se odnosi na one faze u kojima je moguce pucati/baciti.

tako je objasnjeno na nekom forumu covjeku koji je tvrdio da je jedna u cc-u po unitu.

opet ne tvrdim da sam u pravu, no ako svi/vecina (uzmimo ETC kao neko svjetsko mjerilo) radi po jednoj shemi, ne vidim razlog da mi to mijenjamo po principu "inati se slavonijo"
Back to top Go down
Fenris
Salt Elemental

PostSubject: Re: Bonbe   Tue Jun 23, 2015 6:52 pm

Iranac wrote:

Uglavnom, nitko mi nije dao neko objasnjenje po kojem unit moze koristiti samo jednu granatu u cc-u.
jedini odgovor je bio Dinin: mi smo probali tako igrati, vidjeli da su prejake, jer je 5 taktikalaca ubilo predator i houserulali pravilo.

Ovo mi je zapelo za oko. Nije istina, u prvom postu sam odma pokušao objasnit da je problem u wordingu, UZ ovo ostalo što sam napisao za marince i predator.

AP HMG is a magical HMG that makes a Gecko out of a Jotum.
-Rejn

Well that's bullshit, and you're bullshit, and your whole army is bullshit, and this whole table is bullshit, except for my side, which is balanced.
Back to top Go down
Iranac
Matora Ojebina

PostSubject: Re: Bonbe   Tue Jun 23, 2015 6:56 pm

ugl trazimo razjasnjenje pravila da igramo po istom, jesam u pravu? ili po laksem sistemu, mijenjamo kako nama izgleda bolje bez obzira na pravila?

ja bi volio da igramo po pravilima,jer u protivnom smo mogli igrati nesto drugo gdje su bolja i ujednacenija pravila.
jel netko za partiju saha? dobra pravila, vrhunska, nema srece... kraljica je malo OP, no jos je nitko nije houserulao. a modeli su u pitanju?! nema frke, stavis taktikalce umjesto pijuna, assaultovce umjesto konja... moze se
Back to top Go down
Iranac
Matora Ojebina

PostSubject: Re: Bonbe   Tue Jun 23, 2015 7:00 pm

Fenris wrote:
Iranac wrote:

Ovo mi je zapelo za oko. Nije istina, u prvom postu sam odma pokušao objasnit da je problem u wordingu, UZ ovo ostalo što sam napisao za marince i predator.

ali si na kavi rekao da ste houserulali, jer je op. ili sam ja krivo shvatio/cuo?
u svakom slucaju, nitko si nije dao truda razjasniti pravilo nego se islo linijom manjeg otpora. mi cemo ovako, pa jebiga.

opet, mozda si u pravu kad je u pitanju koristenje granata, no moras mi to objasniti malo bolje jer sam recimo glup. po cemu to zakljucujes da je jedna granata u CC-u? zato sto je OP? to nije razlog. puno toga je op na neki svoj nacin, a jasno je napisano u pravilima.

i zasto cijela prica u ovom topicu oko houserulanja, ako nije receno da se granate houserulaju?
Back to top Go down
Fenris
Salt Elemental

PostSubject: Re: Bonbe   Tue Jun 23, 2015 7:13 pm

Pogledali smo pravilo, popričali, gledali po netu, i odlučili smo da je ono drugo čitanje točno, jer alternativa vodi u mogući abuse.
Tehnički nije ni houserule ako ćemo zalazit u semantiku, jer nismo promjenili pravilo nego smo se odlučli za moguću interpretaciju pisanog pravila. Ako sam rekao da je houserule to je zato što nisam mislio da će mi se to vadit kao dokaz na sudu.

Dao sam si dovoljno truda kopat po netu još prije da vidim šta ljudi kažu o tome. Sama činjenica da se o tome raspravlja pokazuje da pravilo nije najjasnije napisano.

Iranac wrote:
po cemu to zakljucujes da je jedna granata u CC-u? zato sto je OP?
Zaključujem po tome što kaže baca se jedna po fazi, a pojam clamp nije jasno definiran.

-Rejn

Well that's bullshit, and you're bullshit, and your whole army is bullshit, and this whole table is bullshit, except for my side, which is balanced.
Back to top Go down
Fenris
Salt Elemental

PostSubject: Re: Bonbe   Tue Jun 23, 2015 7:20 pm

Eh da, da napokon i ja postavim neko pitanje:

Ako toliko mrzite houserulanje, zašto se vodite ETC-om?

-Rejn

Back to top Go down
daNba
Scotty Pippen

PostSubject: Re: Bonbe   Tue Jun 23, 2015 8:16 pm

pa da....u shootingu jedan lik moze zamjeniti svoje napade i baciti bombu...u cc to mogu svi...naravno...u cc je nece bacati jer je dovoljno blizu da ju prikaci...ja tu i dalje ne kuzim problematiku u wordingu...i dalje me nista ne buni...jasno pise...

EDIT: ja kuco a janosevo nestalo...na to sam se osvrtao...ETC i hauzrulez su nebo i zemlja covjece...kruske i jabuke...etc koriste svi...i ako mislis ici negdje igrati moras poznavati taj sistem koliko god on bio restriktivan prema nekim stvarima...

daNba
Scotty Pippen

PostSubject: Re: Bonbe   Tue Jun 23, 2015 8:31 pm

evo recimo u ovoj raspravi... http://www.reddit.com/r/Warhammer40k/comments/2smjoq/grenades_and_shooting/ ...iako je to opet rekla kazala jer naravno svatko ima svoje mišljenje....ali mene se ova rečenica "dojmila" da tako kažem...

"you can only throw one grenade per unit in the shooting phase. In close combat each model can use grenades normally, although they only get 1 attack each, its been this way forever and its all in the rulebook under a dedicated "grenades" section. Shouldn't be that much confusion for anyone Razz"

Fenris
Salt Elemental

PostSubject: Re: Bonbe   Tue Jun 23, 2015 8:37 pm

daNba wrote:
ETC i hauzrulez su nebo i zemlja covjece...kruske i jabuke...etc koriste svi...i ako mislis ici negdje igrati moras poznavati taj sistem koliko god on bio restriktivan prema nekim stvarima...

Sve je to ista stvar, samo na drugom mjerilu.

House rules: 5 ljudi se dogovori da bi promjenili neki aspekt jer misle da ne valja.
ETC: 500 ljudi se dogovori da bi promjenili neki aspekt jer misle da ne valja.

Nema tu nikakve razlike, to je glorificirano houserulanje, sa svrhom da igra bude igrivija na način koji treba bit. Kod njih, da bude balansiranije u kompetitivnom turnirskom smislu, kod male grupe igrača, da bude balansiranije i zabavnije. Jer dizajneri igara prave greške kad pišu kao i svi drugi ljudi.

To što ETC koriste svi nikako ne utječe na moj argument. A to sa poznavanjem pravila takvih i restrikcijama je neka druge tema kompletno.

-Rejn

Back to top Go down
Iranac
Matora Ojebina

PostSubject: Re: Bonbe   Tue Jun 23, 2015 10:03 pm

jebes mi sve dino, znao sam da ces ETC stavit kao houserulanje.
ogranicavanje broja modela koji koriste neko op pravilo i izbacivanje tog pravila nije isto.
hagbane arrows npr. su bile op i etc je ogranicio broj modela koji ih mogu koristiti. cist da neko ne sili protivnika. nije etc rekao da hagbane moze koristiti samo jedan model u unitu.
isto tako se mi mozemo dogovoriti da 1, 2 ili 10 unita u vojsci mogu imati granate, a da su onda ostali jeftiniji za 0,5, 1, 10 bodova po modelu jer ih nemaju. zasto bi platio marinca pune bodove, ako ne moze koristiti svu opremu koju je platio?
pravilo i dalje postoji nepromijenjeno, samo je stavljena restrikcija na broj modela koji ga mogu koristiti. i to nije houserulanje pravila.
u svakom slucaju, ako cijeli svijet koristi to houserulanje, valjda neki kurac i znaci. nas 5, nismo bas neka mjerodavna sila... pogotovo ne nakon 10-15 odigranih partija. ili mislis da je to dovoljno iskustva?

sto se mene tice moze se sve houserulati, mijenjajte pravila, pisati svoja... jebe mi se.
ja sam htio i hocu igrati 40k, za isti postoje pravila i po njima cu igrati.
ako je neko pravilo nejasno mozemo ga artikulirati i svakom dam za pravo da mi kaze da sam u krivu.
no ako se ne mozemo dogovoriti, smatram da vecina warhammer zajednice odlucuje. pa nismo mi pametniji od svih.

Tebe je dino uhvatilo neko mijenjanje pravila, pisanje svojih? lijepo sto ti se da, al kako znas da to sto ti napises valja? da je balansirano? zato sto tako izgleda na papiru?kocka pobije sve teorije, a zakon vjerovatnosti granici s teorijom kaosa.

igram pun kurac boardgameova, u nekima su pravila super u nekima neka ne valjaju... uglavnom igram ona koja mi se svide i ne mijenjam igru samo zato da bi je silio igrati.
tako je i warhammerom. igram po pravilima.
e sad zasto sam onda igrao po ETC-u? zato sto ga svaki turnir koristi, pa cak i nas prosli (ovaj SWECOMP, no isto sranje). i ako mislis ikada igrati s nekim tko nije nas 5, jednostavno se moras nauciti i prilagoditi.

lijepo sam pokusao objasniti kako i po cemu sam ja to pravilo tako shvatio, a nitko me nije konkretno probao razuvjeriti.
nisam mutav, vidim da pise jedan po fazi, no isto tako pise baciti i zalijepiti. ili se moze baciti i jedna u movement fazi i jedna u magic fazi? i to su faze zar ne, ako cemo tako gledati?

kazes da pojam clamp nije jasno definiran. molim te citat za throw pravilo iz rulebooka gdje se jasno vidi sto to znaci.
objasnjenje koje sam od tebe dino dobio je da su to fluffy izrazi i da su granate OP ako ih svi mogu lijepiti u CC-u.
to mi nije neko objasnjenje! mislim bilo bi da je to jedina op stvar koju je GW ikad stavio u neko pravilo, pa ono ajd iskace i nema logike, no i sam znas da to nije tako.

pitao na Agramu:
http://www.ums-agram.hr/forums/viewtopic.php?f=5&t=22881
i pise u pravilima da krak npr radi samo protiv vozila i MC u CC-u.

da zavrsim svoje za svagda glede ove teme:
warhammer igram iskljucivo po oficijelnim pravilima ili po turnirskom AC-u. na houserulane partije me ne morate zvati, pa makar figure camile.
meni je warhammer vise hobi nego igranje, a nikako mi nije raspravljanje.
Back to top Go down
Fenris
Salt Elemental

PostSubject: Re: Bonbe   Tue Jun 23, 2015 10:50 pm

Iranac wrote:
jebes mi sve dino, znao sam da ces ETC stavit kao houserulanje.
I jesam. Jer je.

Iranac wrote:
ogranicavanje broja modela koji koriste neko op pravilo i izbacivanje tog pravila nije isto.
hagbane arrows npr. su bile op i etc je ogranicio broj modela koji ih mogu koristiti. cist da neko ne sili protivnika. nije etc rekao da hagbane moze koristiti samo jedan model u unitu.
Nije ni houserulanje samo izbacivanje ili dodavanje pravila. Bilo kakva modifikacija tog tipa je houserule. Nema veze jesu mjenjali cjenu, ili broj modela koji može koristit nešto.

Iranac wrote:
isto tako se mi mozemo dogovoriti da 1, 2 ili 10 unita u vojsci mogu imati granate, a da su onda ostali jeftiniji za 0,5, 1, 10 bodova po modelu jer ih nemaju. zasto bi platio marinca pune bodove, ako ne moze koristiti svu opremu koju je platio?
Ili promjenit da marinci koštaju više. To je malo manje računanja. problem je procjenit koliko takva granata onda vrijedi, ofc...

Iranac wrote:
pravilo i dalje postoji nepromijenjeno, samo je stavljena restrikcija na broj modela koji ga mogu koristiti. i to nije houserulanje pravila.
Da, je, i to je houserulanje.

Iranac wrote:
u svakom slucaju, ako cijeli svijet koristi to houserulanje, valjda neki kurac i znaci. nas 5, nismo bas neka mjerodavna sila... pogotovo ne nakon 10-15 odigranih partija. ili mislis da je to dovoljno iskustva?
Pa nismo mjerodavni, ali to ne znači da ne možemo pokušat i testirat takve promjene. Nije da moramo, i nije da se ikoga tjera na to. Cjelo vrijeme pričam da je to stvar dogovora, ali me nitko ne sluša.

Iranac wrote:
sto se mene tice moze se sve houserulati, mijenjajte pravila, pisati svoja... jebe mi se.
ja sam htio i hocu igrati 40k, za isti postoje pravila i po njima cu igrati.
Fair enough.

Iranac wrote:
ako je neko pravilo nejasno mozemo ga artikulirati i svakom dam za pravo da mi kaze da sam u krivu.
no ako se ne mozemo dogovoriti, smatram da vecina warhammer zajednice odlucuje. pa nismo mi pametniji od svih.
Možda nismo pametniji od svih, ali možemo i sami procjenit šta nam odgovara kad postoji više opcija. Ponovo, po sistemu dogovora, kompromisa, glasnja i svega toga.

Iranac wrote:
Tebe je dino uhvatilo neko mijenjanje pravila, pisanje svojih? lijepo sto ti se da, al kako znas da to sto ti napises valja? da je balansirano? zato sto tako izgleda na papiru?kocka pobije sve teorije, a zakon vjerovatnosti granici s teorijom kaosa.
Ne bi rekao uhvatilo, općenito me inače privlači rules design. Naravno da ne znam koliko je ono što napišem dobro jer nikad nisam u prilici testirati to. Sigurno je da skoro ništa što napišem ne bi ostalo nepromjenjeno poslje ispitivanja.

Iranac wrote:
igram pun kurac boardgameova, u nekima su pravila super u nekima neka ne valjaju... uglavnom igram ona koja mi se svide i ne mijenjam igru samo zato da bi je silio igrati.
tako je i warhammerom. igram po pravilima.
Ja s druge strane vjerujem da se pravila mogu mjenjati po potrebi, nisu napisana na kamenu. Ne razumijem vas druge i taj vaš strah od toga. Ako je igra dobra, a jedno pravilo ne valja, zašto ga ne bi promjenili (ne mislim sad na bombe, govorim generalno za sve igre).

Iranac wrote:
e sad zasto sam onda igrao po ETC-u? zato sto ga svaki turnir koristi, pa cak i nas prosli (ovaj SWECOMP, no isto sranje). i ako mislis ikada igrati s nekim tko nije nas 5, jednostavno se moras nauciti i prilagoditi.
Nisam pitao to onda, nego ako imaš toliku averziju na houserulove, zašto se pozivaš na najveću instituciju mjenjanja pravila koja postoji.

Iranac wrote:
lijepo sam pokusao objasniti kako i po cemu sam ja to pravilo tako shvatio, a nitko me nije konkretno probao razuvjeriti.
nisam mutav, vidim da pise jedan po fazi, no isto tako pise baciti i zalijepiti. ili se moze baciti i jedna u movement fazi i jedna u magic fazi? i to su faze zar ne, ako cemo tako gledati?
Pa mi smo svoje rekli, i ponavljamo par puta već. Ok, nisi razuvjeren, nema veze, ne pokušavam te uvjerit u ništa nego objasnit zašto smatramo da je wording konfuzan

Iranac wrote:
kazes da pojam clamp nije jasno definiran. molim te citat za throw pravilo iz rulebooka gdje se jasno vidi sto to znaci.
Ne postoji definicija pojma throw, kao ni definicija pojma clamp down, to ponavljamo stalno. To je poanta.

Iranac wrote:
objasnjenje koje sam od tebe dino dobio je da su to fluffy izrazi i da su granate OP ako ih svi mogu lijepiti u CC-u. to mi nije neko objasnjenje! mislim bilo bi da je to jedina op stvar koju je GW ikad stavio u neko pravilo, pa ono ajd iskace i nema logike, no i sam znas da to nije tako.
Nisam to rekao, rekao sam da nije jasno jesu li to fluffy izrazi, ili su nazivi pravila/mehanika. >.<
Also vidim zapeo si za taj dio oko toga šta je OP. Reci mi koja OP pravila tebe konkretno smetaju ako ima još koje osim drop pod assaulta. Čisto informativno me zanima.

Iranac wrote:
pitao na Agramu:
http://www.ums-agram.hr/forums/viewtopic.php?f=5&t=22881
i pise u pravilima da krak npr radi samo protiv vozila i MC u CC-u.
I zgrada.

Iranac wrote:
da zavrsim svoje za svagda glede ove teme:
warhammer igram iskljucivo po oficijelnim pravilima ili po turnirskom AC-u. na houserulane partije me ne morate zvati, pa makar figure camile.
meni je warhammer vise hobi nego igranje, a nikako mi nije raspravljanje.
Fair enough. Kažem, osobno nemam takve restrikcije ali nije mi problem poštiivati tuđi izbor po tom pitanju. Nadam se da ću ti na sljedeću partiju već moći donjeti haywire Smile Potpuno by the book, naravno.

-Rejn

Back to top Go down
Sponsored content

PostSubject: Re: Bonbe   

Back to top Go down

Bonbe
View previous topic View next topic Back to top 
Page 2 of 2Go to page : Previous  1, 2